İsrafil Məmmədov: Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində Elmi-İnzibati Liderlik
İsrafil Rəfi oğlu Məmmədov — Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin (AzMİU) İnzibati Təsərrüfat İşləri üzrə prorektoru, texnika elmləri üzrə fəlsəfə doktoru və dosentdir. O, universitetin idarəçilik sistemində mühüm rol oynayan təcrübəli və peşəkar rəhbərlik nümayəndəsidir.
İsrafil Məmmədov 24 sentyabr 1977-ci ildə Ermənistan Respublikasının Basarkeçər (indiki Vardenis) rayonunun Ağkilsə kəndində anadan olub. Orta təhsilini uğurla başa vurduqdan sonra 1996-cı ildə Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinə (“İnşaat texnologiyası” fakültəsi) daxil olub. Burada 2000-ci ildə bakalavr, 2002-ci ildə magistr təhsilini bitirərək ali təhsilini uğurla tamamlayıb.
2003-cü ildə aspiranturaya daxil olan Məmmədov 2007-ci ildə AzMİU-da dissertasiya müdafiə edərək texnika elmləri namizədi dərəcəsinə yiyələnib. Təkrar ali təhsil və elmi araşdırmalar onun akademik fəaliyyətini genişləndirib, universitet daxilində elmi-tədqiqat işlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə
2012-ci ildən etibarən Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin İnzibati Təsərrüfat İşləri üzrə prorektoru vəzifəsində çalışır. Bu vəzifədə o, universitetin inzibati, maliyyə və infrastruktur işlərinin səmərəli təşkil olunmasına rəhbərlik edir və universitetin fəaliyyətinin strateji effektivliyinin artırılmasına çalışır.
Prorektor kimi İsrafil Məmmədov beynəlxalq təhsil və elmi əməkdaşlıqların genişləndirilməsində fəal rol oynayıb. O, müxtəlif beynəlxalq konfranslarda və forumlarda universiteti təmsil etmiş, digər ölkələrin universitet və təhsil təşkilatları ilə əlaqələrin qurulmasına töhfə verib. Məsələn, o, Türk Universitetləri Birliyinin tədbirlərində iştirak edərək ali təhsil sahəsində əlaqələrin inkişafına dəstək vermişdir.
İsrafil Məmmədov həm elmi fəaliyyət, həm də idarəetmə sahəsində nüfuzlu mütəxəssis kimi tanınır. Onun rəhbərliyi altında AzMİU-da inzibati işlərin tənzimlənməsi, universitetin dayanıqlı inkişafı və keyfiyyətli təhsil mühitinin yaradılması istiqamətində mühüm layihələr həyata keçirilir.
İsrafil Məmmədov Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetində yalnız idarəetmə funksiyalarını deyil, həm də elmi və beynəlxalq sahədə mühüm fəaliyyət göstərən akademik liderdir. Onun fəaliyyəti universitetin inkişaf istiqamətlərini gücləndirir və AzMİU-nun həm yerli, həm də beynəlxalq səviyyədə tanınmasına töhfə verir.